Więźby dachowe
Podstawą każdego dachu jest jego szkielet, czyli więźba dachowa. Taki stelaż, wykonany z elementów drewnianych, ma za zadanie przenosić obciążenia bezpośrednio na elementy nośne ścian obiektu. Samą więźbę należy natomiast dobrać w zgodzie z wyliczoną rozpiętością dachu. Stąd możemy wyróżnić więźby:
- krokwiowe, stosowane przy rozpiętości poniżej 7,5 metra,
- krokwiowo-jętkowe, dla dachów o rozpiętości od 7 do 9 metrów lub przy dużym spadku dachu,
- płatwiowo-jętkowe dla dachów od 9 do 11 metrów rozpiętości,
- płatwiowo-kleszczowe, gdy rozpiętość sięga do 12 metrów,
- z dźwigarami, dla konstrukcji dachowych, których rozpiętość przekracza 12 metrów.
Jak prawidłowo zamontować więźbę?
Najprostszym rozwiązaniem i zarazem odpowiedzią na takie pytanie jest jedno stwierdzenie: wynająć doświadczonego dekarza! To on, oczywiście przy współpracy z całą ekipą, zajmie się prawidłowym postawieniem całego szkieletu. Taka praca, poza wiedzą techniczną, wymaga też znajomości materiału, w tym przypadku drewna i spasowania poszczególnych elementów z niego wykonanych. Dekarze zadbają także o skontrolowanie wytrzymałości stropu oraz dobór stabilnych detali łączeniowych.
Gwarantujemy, że stawiane przez na więźby wykonywane są z dbałością o najmniejszy detal i z użyciem trwałych łączeń, zgodnie ze sztuką dekarską. W razie pytań lub wątpliwości odnośnie do usług tego rodzaju zachęcamy do skontaktowania się z biurem!